İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

WordPress Eklenti Kurulumu

WordPress’in dünya genelinde sevilen ve yüksek kullanım oranına sahip olmasının en büyük sebeplerinden birisi kişiselleştirilebilir ve kolay geliştirilebilir olmasıdır. Bunun için kullanıcıların en çok kullandığı şey ise geliştiriciler tarafından ihtiyaca yönelik olarak geliştirilen eklentilerdir.

Bir wordpress sitesine sahip olmak ve bunu kişiselleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şeylerden birisi öncelikli olarak eklenti kurulumudur.

Dışarıdan bakıldığı zaman çok basit ve sıradan bir işlem gibi gözükse de geliştirilen eklentiler zaman zaman beraber çalıştıkları zaman sistemsel problemler verebilmektedir.

Eklenti kurulumlarını gerçekleştirirken, aynı amaca hizmet eden iki eklentiyi aynı anda kullanmaya çalışmamaya özen göstermeyi unutmayın. Başlangıç olarak problem çıkartmasa bile ilerleyen süreçlerde bazı güncellemelerden sonra belli başlı hatalar almanıza sebep olabilir.

EKLENTİ KURMA YÖNTEMLERİ

Eklenti kurulumu için 3 adet alternatif mevcut. Fakat bu yöntemler arasında size önerdiğimiz sadece wordpress.org üzerinde yer alan onaylı eklentileri kullanmanız. Onaylanmamış, wordpress.org üzerine yüklenmemiş ve geliştiriciler tarafından incelenmemiş eklentiler siteniz için güvenlik ve sistemsel işleyişi bozabilecek veya zarar verebilecek açıklar yaratabilir.

 1. WordPress’in “Eklentiler” sekmesi üzerinden wordpress.org üzerinde onaylı olan eklentilerin yer aldığı listede “Eklentilerde ara” özelliği kullanarak aradığınız eklentilerin kurulumunu gerçekleştrebilirsiniz.
 2. WordPress’in “Eklentiler” sekmesi üzerinden “Eklenti Yükle” ile indirmiş olduğunuz eklenti arşivini wordpress sitenize kurabilirsiniz. Bu eklenti arşivi wordpress eklenti kurulum standartlarına uygun hazırlanmadıysa kurulum esnasında hata alabilirsiniz.
 3. FTP kanalı üzerinden “Ana dizin >> wp-content >> plugins” klasörü içerisine eklenti klasörünüzü aktararak daha sonrasında yönetim panelinde “Eklentiler” sekmesi üzerinden yüklemiş olduğunuz eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.

YÖNTEM 1 : “Eklentilerde ara”

 1. “Eklentiler >> Yeni Ekle” yolunu takip edin.
 2. Ekranın sağ köşesinde yer alan “Eklentilerde ara” alanına aradığınız eklentiye ait anahtar kelimeleri yazıp eklentiyi arayın.

 3. “Hemen yükle” butonuna basın ve daha sonrasında eklentinin yüklenmesini bekleyin. Yükleme tamamlandığı zaman az önce “Hemen yükle” yazan buton mavi bir arkaplan ile  karşınıza “Etkinleştir” olarak çıkacaktır. “Etkinleştir” butonuna tıklayın ve eklentinin etkinleştirilmesini bekleyin.
 4. Eklentiniz başarılı bir şekilde yüklendi. Eklenti ile ilgili gerekli ayarları yapmak için eklentinin yönetim sayfasına (eğer var ise) geçerek gerekli ayarları yapabilirsiniz.Bu ayar sayfası genelde WordPress Yönetim Paneli üzerinde sol alanda yer alan menü içerisinde “Ayarlar”, “Araçlar” veya direkt olarak bir menü başlığı olarak yer alır.

YÖNTEM 2 : “Eklenti yükle”

 1. Eklentiler >> Yeni ekle” yolunu takip edin.
 2. Ekranın sol üst köşesinde yer alan “Eklenti Yükle” butonuna tıklayın.

 3. Eklenti dosyasını seçin ve “Hemen yükle” butonuna tıklayın. Eklenti yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “Eklentiyi etkinleştir” yazısına tıklayın ve işleminiz tamamlanmış oluyor.

YÖNTEM 3 : “FTP kanalı ile eklenti yükleme”

 1. “Ana dizin >> wp-content >> plugins” klasörü içerisine eklenti klasörünüzü aktararak daha sonrasında yönetim panelinde “Eklentiler” sekmesi üzerinden yüklemiş olduğunuz eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.

İyi bloglamalar! 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir